Toksin Atmaya Yardımcı Olan Besinler Nelerdir?

Toksin nedir? Diyet yaparken ne kadar önemlidir? Toksin attıran besinler hangileridir?

0 221

Sağlıksız beslenme, düzensiz uyku, hareketsiz yaşam ve stres insanlarda toksin yani zararlı maddelerin tutulmasına yol açar.  Vücutta biriken toksinler; halsizlik, baş ağrısı, bileklerde şişmeler, kalp-damar hastalıkları, erken yaşlanma gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Özellikle son günlerde evde çalışma ortamı ve karantina süreçleri insanların daha az hareket etmelerine sebep olmaktadır. Bu yüzden toksin atmaya yardımcı besinler önemlidir.

Toksinler Vücuttan Nasıl Uzaklaştırılır?

Daha sağlık bir yaşam arayışına girenler ilk olarak toksinler vücuttan nasıl atılır sorusunu merak edilmektedir. Toksinler, böbreklerden idrar yolu ile, deriden terleme ile, bağırsaklardan ise dışkılama ile atılmaktadır.

Bu yüzden gün içinde bol su tüketilip, probiyotik içeren gıdalar tüketilerek, günde bir fincan yeşil çay içmeye özen gösterilmelidir. Bu sayede bağırsak florası korunarak sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Gün içinde yürüyüş yapmakta toksinlerden arınmak için etkli yollardan biridir.

A, C ve E vitaminleri ve çinko iyi birer antioksidan kaynağı olmalarından dolayı toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasında önemli rol oynamaktadır.

Toksin Atmaya Yardımcı Besinler

Sağlıklı yaşamı amaçlayan ve vücutlarını kötü etkenler kurtarmak isteyen insanlar ilk olarak sağlıklı beslenmeye özen göstermeye başlar. Bu yüzden de toksin atmaya yardımcı besinler önemlidir.

Lahana, brokoli, karnabahar gibi bol miktarda sülfür içeren besinler toksinlerden kurtulmada en önemli besinlerdendir.  Yüksek lif içerikleri bağırsakların işlevini yerine getirmesini sağlarken karaciğer sağlığınıda korurlar.

Portakal, limon, greyfurt, mandalina gibi C vitamini içeriği bakımından zengin olan turunçgiller bağışıklık sisteminin korunup güçlenmesinde rol oynamaktadırlar. Sağlıklı beslenmeyi hedefleyen kişilerin mutlaka tüketmesi gereken besinlerdendirler.

Yoğurt, kefir gibi probiyotik kaynakları toksinleri vücuttan atmak için belki de en etkili besin maddeleridir. Probiyotikler bağırsak florsanı düzenleyerek kabızlık sorununu önleyerek toksinleri vücuttan dışarıya atmaktadırlar.

Soğan, sarımsak, pırasa antioksidan yiyeceklerin başında gelmektedir ve uzamanlar tarafından tüketilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Antioksidan kaynağı bu besinler toksinlerin karaciğerden atılmasını sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.